Emirates havayolları Spam(Kimlik avı) ve E-posta saldırılarına karşı uyarıyor

Emirates havayolu şirketi, “Uçağınız iptal edildi: geri ödemenizi alın” konusunu içeren kimlik avı e-posta saldırılarına karşı genel bir duyuru yayınladı. Çevrimiçi bir güncellemede havayolu, “Bunlar Emirates’ten gönderilen e-postalar değil” diye ifade etti.

Emirates duyurusunda ayrıca dikkatli olunmasını istedi;

“Lütfen kişisel bilgilerinizi korumaya dikkat edin ve bu tür e-postalardaki bağlantıları yanıtlamayın veya tıklamayın. Sahte bir e-postayı tespit etmenin en kolay yolu, gönderildiği e-posta adresine bakmaktır. Emirates’ten gelen tüm resmi e-postalar bu iki e-posta adresinden birinden gönderilir: emirates@e.emirates.email veya do-not-reply@emirates.email ”dedi.

Spam Mail Nedir ?

Her gün milyonlarca e-posta kullanıcısının gelen kutusuna önemsiz mailler düşmektedir. Spam ismiyle anılan bu önemsiz e-postalar, sisteminize virüs bulaştırarak ciddi zararlara yol açabilir.

Spam gönderenler, alıcı adreslerini sıklıkla herkese açık kaynaklardan toplar. Bunun yanında adresleri toplamak için çeşitli programlar kullanır veya belirli bir alanda ortak kullanıcı adlarında otomatik tahminler yapmak için sözlüklerden yararlanırlar.

Genellikle masum bir pazarlama aracı olarak görünen spamlar, kullandığınız bir hizmetten veya üyesi olduğunuz bir servis sağlayıcıdan gelen resmi bir e-posta gibi de gözükebilir. Bu e-postalardaki bağlantılara tıkladığınızda hem kendi bilgisayarınız hem de içinde bulunduğunuz ağı büyük bir tehlikeye sokarsınız. Bilgisayarınıza bulaşan virüsler sisteminizde ciddi zararlar doğurabilir. Buna ek olarak sisteminizi ve e-posta adresinizi spam gönderen bir “zombi”ye dönüştürebilir.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!