NIPPON TELEGRAPH & TELEFON (NTT) HACKENDİ: JAPONYA SAVUNMA, MÜŞTERİ & ÇALIŞAN VERİLERİ SIZILDI

Yeni bir saldırı olayı Japon hükümetini vurdu. Mantıksal güvenlik uzmanlarına göre, yakın zamanda Nippon Telegraph ve Telephone Corp’a bağlı NTT Communications Corp’a karşı bir siber saldırı tespit edildi, böylece Japonya Öz Savunma Kuvvetleri tarafından kullanılan iletişim ağları ortaya çıkmış olabilir.

Savunma Bakanlığı, etkilenen şirketle işbirliği içinde bir soruşturma emri verdi; olaya yakın isimsiz bir kaynak, potansiyel sızıntıların Japon merkezi savunma sisteminin operasyonlarını olumsuz ve beklenmedik şekilde etkileyebileceğinden bahsediyor.

Mantıksal güvenlik uzmanlarına göre, olası sızıntılar, iletişim ekipmanı ve Tokyo’nun güneyindeki Yokosuka’daki bir Deniz Öz Savunma Gücü tesisinin tasarımı ve yaklaşık 10 Kendini Savunma Kuvvetleri lokasyonundaki iletişim hatlarıyla ilgili bilgilerle ilgilidir.

Katılımcıya göre, olaydan sorumlu olanların izinsiz 100’den fazla dosyaya eriştikleri bildirildi. Tüm veriler NTT Communications’ın Savunma Bakanlığı ile anlaştığı işletmelerle bağlantılıdır. Güvenliği ihlal edilen bilgiler “gizli” olarak görülmemekle birlikte, Bakanlık bu verilerin Savunma ağlarını tehlikeye atmak için kullanılabileceğine dikkat çekmektedir.

Birkaç gün önce NTT Communications, ağlarında yeni algılanan yetkisiz erişim nedeniyle müşterilerinin 621’i hakkındaki bilgilerin sızdırılabileceğini söyledi. Mantıksal güvenlik uzmanları, şirketin soruşturma aktif olduğu için ilgili şirketlerin adını açıklama hakkını saklı tuttuğunu belirtmektedir. Şirket ayrıca potansiyel ordu sızıntılarına da değinmedi.

NTT, 7 Mayıs’ta sunucularında anormal bir etkinlik tespit ettikten sonra dış dünya ile iletişimini askıya almaya karar verdi. Birkaç gün sonra şirketin BT ekibi potansiyel sızıntıları ortaya çıkardı. Bir iç güvenlik raporunda şirket, 4 ila 5 Mayıs tarihleri ​​arasında Savunma Bakanlığı ile ilgili bilgilere çeşitli yetkisiz erişim tespit edildiğini; bu etkinlik Singapur’da bulunan bir sunucu üzerinden gerçekleştirildi. NTT Communications olayı 13 Mayıs’ta bakanlığa bildirdi, ancak gizli bilgilerin sızdırılma şansının sınırlı olduğunu söyledi.

Uluslararası Siber Güvenlik Enstitüsü’ne (IICS) göre, bu savunma hizmetlerine hizmet veren Japon şirketlerine karşı yapılan son siber saldırı örneğidir. Geçmiş yıllarda, hacker grupları, Mitsubishi, NEC Corp, Kobee Steel gibi şirketlerin BT altyapısını tehlikeye attı. Bu olaylar, yeni askeri gelişmeler, altyapı detayları ve daha gizli bilgiler hakkında ayrıntılı bilgiler ortaya koymuştur.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!