UBUNTU Server 18.04 LTS Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemizde Ubuntu sürümünün en son versiyonu olan Ubuntu 18.04 LTS Sunucu Sürümü anlatıyor olacağım

Ubuntu 18.04 LTS Sunucu Sürümü, dört (4) büyük mimariyi desteklemektedir: AMD64, ARM, POWER,Ubuntu Server 18.04 LTS, daha kullanıcı dostu ve daha hızlı bir kurulum deneyimi sağlayan yeni bir yükleyici, “canlı sunucu” yükleyici (bazen “Sunucular için Ubiquity” veya basitçe “alt özellik” olarak adlandırılır) sunmaktadır. Yazma sırasında yalnızca amd64 işlemcileri destekler ve LVM veya RAID veya diğer daha gelişmiş depolama seçeneklerini desteklemez ve kurmakta olduğunuz sistemin disklerinde varolan bölümleri yeniden kullanmayı da desteklemez. Ayrıca, muhtemelen bir proxy üzerinden Ubuntu arşivine erişim gerektirir. Bu kısıtlamalar, canlı sunucu yükleyicisini kullanamayacağınız anlamına gelirse, önceki debian yükleyici tabanlı yükleyici hala kullanılabilir durumdadır.

Yükleme türüYükleme yöntemiİşlemciVeri deposuSabit Sürücü Alanı
    Baz sistemi
Sunucu (Standart)debian-yükleyici1 gigahertz512 megabayt1.5 gigabayt
 canlı sunucu1 gigahertz1 gigabayt1.5 gigabayt
Sunucu (Minimal)debian-yükleyici300 megahertz384 megabayt1.5 gigabayt

Ubuntu Server kurulumunda ilk olarak dil seçeneğimiz karşımıza çıkıyor.Burada İngilizceyi seçerek devam ediyorum.

Bu kısımda ise güncelleme yaparak veya güncelleme olmadan yükleme işlemine devam etme seçeneği sunulmakta.Ben ikinci seçeneği seçerek devam ediyorum.

Klavye seçenekleri karşımıza çıkmakta.Burada default olarak bırakabilir veya kullandığınız dil düzenine göre klavye seçeneğini seçebilirsiniz.

Ben bu kısımda Turkish seçeneğini seçerek devam ediyorum.

Ubuntunun bu sürümünde 3 farklı yükleme seçeneği vermekte. Alttaki iki seçenek bir Metal As A Service (MAAS) kurulumunun belirli bileşenlerini kurmak için kullanılır.Ben direk Ubuntuyu kuracağımdan ötürü ilk seçenek ile devam ediyorum.

Network yapılandırma kısmında ise sunucumuzun bağlı olduğu interface’ler üzerinde çeşitli konfigürasyonları yapabiliriz.Dilerseniz ip yapılandırması yapmak için edit seçeneğini kullanabilir.Sunucunuzun VLAN tagını belirtebilir veya otomatik şekilde kurabilirsiniz.

İp yapılandırmayı manuel yapmak istiyor iseniz Ipv4 methoduna giriyoruz.

Manult ip adresi vericekseniz eğer buradaki boşlukları sisteminizde vereceğiniz ip adresi tanımlamalarını yapabilirsiniz.

Eğer ortamda proxy sunucu kullanıyorsanız ve Ubuntu sunucusunun güncellenmesi noktasında internet bağlantısına ihtiyacınız varsa buraya sisteminizdeki proxy sunucusunu yazabilirsiniz.Eğer direk internete bağlı ise yazmanıza gerek yok.

Dosya sistemi olarak Ubuntu bize 3 seçenek sunmaktadır.Ben default seçeneği seçiyorum.Daha karmaşık bir sistem kurmanız gerekirse, manuel seçenek bağlı olan herhangi bir sürücüdeki bölümleri seçmenize ve disk yapısını düzenleyebilirsiniz.

Tanımlamaya yardımcı olmak için, sürücüler sistem kimlikleri kullanılarak listelenir. Kullanmak istediğiniz diski seçmek için ok tuşlarını kullanın ve girin.

Files sistemi tanımladıktan sonra son kez yaptığımız değişiklikleri kontrol ediyoruz ve onaylayarak devam ediyoruz.

Disk konfigürasyonu sonucunda bu adım için “Geri Al” yoktur, değişiklikleri onayladığınızda, belirtilen cihazların üzerine yazılır ve içerikler kaybolabilir.

Kullanıcı profilini oluşturup devam ediyoruz.

Bu seçenek esasında oldukça kullanışlı biliyorsunuz linux sürümlerinde OpenSSh servisi kurulu gelmiyor.Bu kısımda sistem yüklemesinde default olarak bu servisin yüklenebilmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili servis seçimlerini bu şekilde dilersek yükleyebiliyoruz.Aslında bu bir nevi Windows Server tarafında gördüğümüz Server Manager işlevini görmekte.Ben ek bir birleşen yüklemeyeceğimden ötürü seçmeyerek devam ediyorum.

Kurulum dosyaları sistemden çıkarılıp işleniyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra sistemi Reboot ediyoruz.

Ubuntu sunucumuz kurulmuş olup terminal penceresine erişmiş bulunmaktayız.Bu sürümde GUI tabanlı olmadığından ötürü server yapılandırmasını terminal üzerinden yapabiliyorsunuz.

Ubuntu Server servisleri kurulum ve yapılandırılması ile alakalı olarak diğer makalelerde görüşmek üzere hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!