Honda’ya Şüpheli Ekans Ransomware Saldırısı!!!

Ekans Ransomware saldırısının, Avrupa, Japonya ve ABD’deki Honda şirket şubelerinin işleyişini yetkilileri tüm hafta boyunca dijital operasyonları kapatmaya zorladığı söyleniyor.

Bilgisayar korsanlarının, kurulu otomasyon cihazları çalışmadığı için şirket yetkililerini üretim birimi işçilerini eve göndermeye zorlayan Ekans adlı bir dosya şifreleme kötü amaçlı yazılım varyantı ile Honda sunucularını hedefledikleri bildiriliyor.

Honda, bir siber saldırı nedeniyle sunucularının kesintiye uğradığını asla kabul etmese de, BT altyapısının nedenlerden dolayı çöktüğünü kabul etti.00 “7 Haziran 2020 Pazar günü Honda, bilgisayar ağında Avrupa ve Japonya’daki operasyonları etkileyen bir aksama yaşadı. Şu anda durumu araştırıyoruz ve değerlendiriyoruz ”dedi.


Ekans Ransomware, bir fidye ödenene kadar fabrika faaliyetlerini kesintiye uğratmak için endüstriyel kontrol sistemlerini enfekte eden kötü amaçlı bir yazılım çeşididir. Güvenlik analistleri, Ekans’ın Snake Ransomware’in bir bölünmesi olduğunu ve şimdiye kadar otomobil ve elektronik sektörü ile ilgili fabrikalara bulaştığını söylüyor.

Honda, bilgisayar korsanlarının taleplerini karşılamak zorunda olmadıklarını ve veri yedeklemeleri yoluyla işlemleri normale döndürülebileceğini belirtti.

Mayıs 2017’de Honda’nın Sayama Otomobil Üretim fabrikası gibi otomobil fabrikaları, Accord ve Odyssey Minivan’ların üretimini durduran WannaCry Ransomware varyantı tarafından vuruldu.

Honda Motor Company, motosiklet, motorbot, araba ve diğer güç ekipmanı gibi otomotivlerin imalatını yapmaktadır. Otomobilleri tüm Kuzey Amerika ve İngiltere’de yaygın olarak satın alındığından, Toyota’dan sonra Amerika’nın ünlü şirketlerinden biridir.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!