Çin destekli bilgisayar korsanları, Hindistan hükümet kurumlarına ve şirketlerine siber saldırı planlıyor!!!

Güvenlik Uzmanlarına göre Çin devletinin desteğine sahip Hackerlar devlet kurumları, medya evleri ve Hindistan’daki büyük şirketler, Çin’e bağlantıları olan grupların hacklenmesiyle potansiyel olarak bir siber saldırı hedefi olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Bir siber güvenlik firması olan Cyfirma LiveMint’in bildirdiğine göre, Çin ve Hindistan devletlerinin askeri silahlı kuvvetler arasındaki şiddetli çatışmalara misilleme yapmak amacıyla Çin devletinin kendi özel Hacker grupları ile Hindistandaki kamu ve özel şirketlere karşı potansiyel bir siber saldırısı gerçekleştirebileceği konusunda uyardı.

Firma, Dark Web üzerinden gerçekleşen görüşmelere dayanarak bilgi topladı. Dark Web, arama motorları tarafından endekslenmediği ve Dark Web üzerindeki faaliyetlerin izlenmesi genellikle zor olduğu için çoklu yasadışı faaliyetler için kullanılan internetin bir parçasıdır.

Cyfirma, yaklaşık 9 ila 10 gün önce Mandarin ve Kantonca’daki Çin hacker forumlarında “Hindistan’a bir ders vermek” hakkındaki konuşmaları gözlemlemişti. Görüşmelerde, diğer büyük Hint şirketleri ve çeşitli devlet kurumları dışında Çin Ordusu’nu eleştiren birkaç medya evi yer aldı.

Firma listeyi kaynaklarına kadar takip etti ve iki hack grubu olan Gotik Panda ve Stone Pand’e bağlantılar buldu. Rapora göre bu grupların, PLA’ya (Halk Kurtuluş Ordusu) doğrudan bağlı oldukları biliniyor. Rapor, Hindistan’ın siber güvenlik ajansı, Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi (CERT-In) ve isimleri listede yer alan şirketlere de aynısını bildirdi.

Hindustan Times’ın bir raporuna göre, Hindistan-Çin gerginliklerinin ortasında Hindistan istihbarat teşkilatları, güvenlik endişeleriyle ilgili ‘Çin’e bağlantılar’ olan 52 mobil uygulamayı da yeniden işaretledi. Ajanslara göre, bu uygulamalar Hintli kullanıcılardan büyük miktarda veri alıyor ve siber güvenlik endişelerini artıran ülke dışındaki sunuculara gönderiyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!