Siber Güvenlik Zafiyet İndeksi 2020’deki En Savunmasız Ülkeleri Ortaya Çıkardı


PasswordManagers.com tarafından yapılan yeni bir anket, siber saldırılara en fazla ve en az maruz kalan ülkeleri ortaya çıkardı. “Siber Güvenlik Zafiyet İndeksi 2020” araştırması, 108 ülkeyi Truva atlarına, kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avı saldırılarına maruz kalma durumlarına göre analiz etmiş ve derecelendirmiştir. Ayrıca Avrupa, Amerika, Asya-Pasifik ve Afrika’da siber güvenlik taahhüdünün seviyesini de ortaya koydu.


Rapora göre Finlandiya, siber suçlara en az maruz kalan ülke, ardından Danimarka, Lüksemburg, Avustralya ve Estonya geliyor. Afganistan, siber saldırılar için en fazla maruz kalan ülke listesinin başında geldi ve onu Myanmar, Etiyopya, Filistin ve Venezuela takip etti. Anket her ülkenin siber güvenlik maruziyet puanını 0-1’den (düşük-yüksek maruz kalma) ölçmüştür. Avrupa’nın en düşük maruz kalma skoruna (0.329), ardından Kuzey Amerika’ya (0.462) sahip olduğu tespit edilmiştir. Neredeyse Avrupa ülkelerinin% 70,73’ü düşük ve çok düşük maruziyet gruplarında sınıflandırılmaktadır.

Afrika ülkelerinin% 75’i yüksek ve çok yüksek maruz kalma gruplarında sınıflandırılmış olarak, Afrika en yüksek maruz kalma puanına (0.643) sahiptir. Asya-Pasifik küresel olarak çok yüksek risk altındaki ülkelerin% 60’ını oluşturmaktadır. Kuzey Amerika ülkelerinin% 66,67’si orta, düşük ve çok düşük maruz kalma gruplarında listelenmiştir. Güney Amerika ülkelerinin% 40’ı yüksek ve çok yüksek maruz kalma gruplarında sınıflandırılırken, en yüksek oranın orta düzeyde maruz kalma grubunda (% 50) sınıflandırıldığı görülmektedir.


Rapora yorum yapan PasswordManagers.co’nun kurucusu Josh Frisby, “Her ülke COVID 19’dan sonra yeni, eşi görülmemiş bir dünyaya uyum sağlamaya başladığında, dijital altyapıları güvence altına almak için siber güvenlik giderek daha zorunlu hale geliyor. 108 ülkede siber güvenlik taahhüdünün yanı sıra, en önemli son nokta ve bulut siber saldırı türlerinden beşinin verilerini derledik. ” “Siber güvenlik, dijital altyapıları, cihazları ve kimlikleri güvence altına almak için zorunludur ve bazı ülkeler diğerlerinden daha fazla maruz kalabilirken, siber suçlara karşı koruma taahhüdü her kuruluşun ve bireyin önceliklerine egemen olmalıdır. Nerede bulunduğunuza bağlı olarak, az çok siber suçlara maruz kalabilirsiniz, ancak kimlik bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklamak için bir şifre yöneticisi kullanmak, güvenli olmayan genel Wi-Fi kullanırken web’e bir VPN üzerinden göz atmak ve güvenlik yazılımı kullanarak siber saldırılara karşı korumanızı önemli ölçüde artırıyorsunuz, ”diye ekledi.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!