Rapor:2020’nin ilk çeyreğinde Fidye Yazılımı Tehditleri % Kaç Arttı ?

Bağımsız sigorta şirketlerinin araştırmasında ortaya çıkan raporda 2019’un ilk çeyreğine göre 2020’nin ilk çeyreğine göre fidye yazılımı saldırılarında% 25 artış olduğunu bildirildi. “Beazley İhlali Raporu”, neredeyse tüm işletmelerin 2020’nin ilk çeyreğinde güvenlik olayları bildirdiğini belirtti.

Sektörler arasında yapılan araştırma ve analiz bildirimlerine göre Fidye yazılım olayların 2019 daki çeyreğe göre% 156 oranında artış kaydetmiş olduğu görülmekte. İmalat sektörünün yanı sıra, en çok etkilenen sektörler, 2020’nin ilk çeyreğinde bildirilen tüm fidye yazılımı saldırılarının neredeyse% 50’sini oluşturan finansal hizmetler ve sağlık hizmetleri olmaya devam etmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Capture-2.png

Oluşturulan rapora göre hizmet sağlayıcılara (MSP) karşı yapılan fidye yazılımı saldırıları 2020 yılının ilk çeyreğinde önemli bir güvenlik sorunu olmaya devam etti. MSP’lere yönelik saldırılar bankaları, kredi birliklerini ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını da etkiledi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Capture-3.png


COVID-19 Etkisi ile gelen tehdit aktörleri fidye yazılımı saldırılarına odaklanırken,diğer tarafta iş e-posta güvenliğinin (BEC) 2020’nin ilk çeyreğinde hafiflediği göze çarpmakta.


“Finansal hizmetler, sağlık ve perakende sektörleri 4. çeyrekte olduğundan daha az BEC olayı rapor etseler de, bu COVID-19’a verilen yanıtın ortasında davranış değişikliklerine bağlı geçici bir tekrarlama olabilir. Evden çalışmaya ilk adapte olan çalışanlar genel olarak e-postalara daha az yanıt verebilirdi ve kuruluşlar, BEC olaylarını tanımlamak ve bildirmektense, uzaktan çalışma kapasitesini hızla artırmaya daha fazla odaklanmış olabilirler ”denildi.

BBR Hizmetleri Başkanı Katherine Keefe şunları söyledi: “Siber suçlular, bu salgın sırasında insanların artan kaygısını avlıyor ve onları oltalama linklerine yönlendirerek bilgilerini ele geçirme fırsatı sunuyor. Ayrıca, evden çalışanlar, kurumsal ağların genellikle sağladığından daha zayıf BT güvenliğine sahip olduklarına bir gerçek. Kuruluşlar evden bağlantılarda yapılan güvenlik sistemlerinin ve protokollerinin güncel olmasını sağlamalı ve evden çalışan meslektaşlarının ekstra uyanık olmasını tavsiye etmelidir. ” diyerek sözlerini tamamlandı.

Araştırma bulguları, Beazley’in şirket içi ihlal müdahale ekibi Beazley İhlal Yanıtı (BBR) Hizmetlerine bildirilen güvenlik olaylarının sayısına dayanmaktadır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!