Siber riskleri göz ardı etmeyin, sigorta yaptırın

Koronavirüs süreciyle birlikte hızla artan ‘dijital tüketim’ artık ‘yeni normalimiz’ haline geldi. Bu durum hem bireyler hem de küçük ve büyük tüm işletmeler için siber riskleri gündeme getirdi. Siber korsanların başta bankalar olmak üzere kişi ve şirketlere yönelik yaptıkları saldırılar salgın döneminde ciddi oranda artırdı.

Salgının ilk gününden itibaren siber güvenlik uzmanları, internet üzerinden araştırma yapanları ve evden çalışanlara ekstra özen göstermeleri konusunda uyarılar yaptı. Sadece çalışan kesim ve şirketler açısından değil teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği bu süreçte siber saldırganlar için hepimiz birer hedefiz. Tüm bu risklere karşı yapmamız gereken ise gerekli tedbirleri almanın yanında sigorta yaptırmak. Çünkü siber güvenlik sigortalarının sunduğu teminatlar hem bireyleri hem de şirketleri tüm bu risklere karşı koruma altına alıyor. Her sigorta şirketinin sunduğu siber sigorta paketleri farklılık gösterse de siber sigorta poliçeleri öncelikle siber tehditlere karşı veri koruma hasarı, iş durması, bilgi güvenliği ve gizlilik sorumluluğu; siber fidye hasarı, veri ihlali gibi hasarları teminat altına alıyor.

İTİBAR KAYIPLARINA DİKKAT

Son dönemde mobil ve ağ üzerinde karşılaşılabilecek zararlı içeriklerin arttığına işaret eden Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez; tüm kullanıcıları siber güvenlik konusunda uyarıyor. Siber saldırılara maruz kalan şirketlerin en büyük kaybının itibar olduğunun altını çizen Sönmez, “Maddi kayıplar telafi edilebilirken, itibar kaybının telafisi ve paydaşlar nezdinde güven algısının yeniden inşası oldukça zor. Geçen yıl sunduğumuz Ticari Siber Güvenlik Paket Poliçesi ile şirketlere bu konuda ihtiyaçları olan tüm desteği sunuyoruz” dedi.

HUKUKSAL DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR

Sadece sigorta sektörü değil perakende de insanların, evden çıkamadıkları dönemde ürünlerini online aldıklarını hatırlatan Quick Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Pınar Güzey, online satışların artmasından dolayı siber saldırıların daha çok gündeme geldiğine dikkat çekti. “Ben olsam şu dönemde ‘siber sigorta’ yaptırmayı düşünürüm” diyen Güzey, “Çünkü siber alandaki tehditler de gün geçtikçe artıyor. Geçen yıl sunduğumuz, Q-Kimlik ürünümüz de hem kredi kartı, hem sosyal medyalardan çalınmaya karşı teminat sağlıyor. Ayrıca, böyle bir risk gerçekleştiğinde de hukuksal danışmanlık veriyoruz” dedi.

Siber saldırılardan korunmak için ne yapmalıyız?

-Mutlaka şirket bilgisayarlarında çalışın

-Yabancı kaynaklı e-postaları açmayın

-Video-konferans ve we transfer uygulamalarını kullanırken oldukça tedbirli olun.

-KOBİ’ler yazılımlarını güncelleştirmeli ve sürekli güncel tutmalı.

-Kurum içinde güvenlik ve gizlilik politikaları oluşturulmalı,

-Şirket dosyalarına erişim konusunda kurallar belirlenmeli ve her çalışanın her dosyaya ulaşması engellenmeli.

-Şirket verilerine uzaktan erişimde mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı

-Oltalama e-postaları’, ‘güvenlik yamaları’ ve ‘güvenli veri paylaşımı’ konularında farkındalık eğitimi verilmeli.

-İş verilerinin şirketin çalışanlara sağladığı cihazlarda tutulması önemli.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!